10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Владата е стабилна, го ценам напорот на Лога за решавање на прблеми таложени со децении

„Владата е стабилна, тоа го потврди и Министерот Лога и Алијансата за Албанците. Не се доведува под прашање нивното учество во Владата и тоа е добро бидејќи оваа Влада има зацртани цели и јасна мисија до крајот на мандатот“ рече вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во „Студио 10“ на ТВ24.

Тој додаде дека сите коалициони партнери се на иста страна, дури и кога има различни мислења и потреба од повеќе дискусија за одредени прашања.

„Како поранешен министер за правда, го ценам напорот на министерот Лога за решавање на овие прашања кои се тешки и горки за системот, а се таложени со децении“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот додаде дека потребно е да се стават во функција системите за пробација и алтернативни санкции со цел да се олесни состојбата во затворите, но и да се подобрат условите таму.