17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Дождот помогна да се доизгаси пожарот кај Блаце

Локален дожд заврна кај Блаце и помогна за да се доизгаси пожарот, извести Центарот за управување со кризи.

Претходно, од ЦУК соопштија дека два авиона „ертрактор“ на Дирекцијата за заштита и спасување дејствуваат на пожарот во атарот на селото Блаце.

На непристапен терен гореше трева и нискостеблеста вегетација.

„Поради исклучително тешкиот и стрмен предел за движење, рано утрово договоривме да ангажираме два ‘ертрактора’ од ДЗС, кои во овој момент дејствуваат со прецизно фрлање на водата врз пожарот. По нивното дејство, ќе продолжи еден полициски хеликоптер, кој ќе се обиде да им помогне на пожарникарите да воспостават контрола врз пожарот“, изјави директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.