1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Мицкоски е класичен анти-ЕУ политичар, цела Европа и светот му се виновни за неговиот неуспех

Соопштение на СДСМ:

Христијан Мицкоски е класичен анти-ЕУ политичар, а ДПМНЕ антиевропска партија.

Мицкоски дејствува против подобар живот за граѓаните, против нови и поголеми европски фондови, против забрзан напредок и европски стандарди.

Мицкоски беше против членството во НАТО и цело време работи против членството во ЕУ.

Без ниту една забелешка за предложената содржина на уставните измени ДПМНЕ се обидува да ја блокира европската иднина на земјата.

Прво ширеше хистерии за асимилација и бугаризација, за македонски јазик како бугарски дијалект, па откако тие лаги му потонаа измисли нова, за бугарски диктат.

Сега цела Европа и светот му се виновни за неговиот неуспех.