22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Драстичен скок на цените на нафтата на светските берзи

Продолжува растот на цените на нафтата кои денеска се приближија до 77 долари на меѓународните берзи бидејќи саудиската најава за пониско производство ја надмина загриженоста за побарувачката поради послабиот кинески извоз и повисоките залихи на гориво во САД.

Дали ова ќе значи поскапување и на горивата во земјава останува да видиме.