Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Костовски: Можеби ВМРО-ДПМНЕ ќе беше посреќна ако руска фирма ги гради коридорите

Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски во гостувањето во ТВ24 истакна дека ВМРО-ДПМНЕ без причина се обидува да ја кочи изградбата на коридорите. Тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ воопшто нема интерес да го разгледа Договорот, бидејќи во спротивно ќе одговореа на писмото што Владата го испрати до Собранието.

Костовски истакна дека амбасадорката на САД во земјава, Анџела Агелер во интервју спомена дека Бехтел работи законски и транспарентно.

-Можеби ВМРО-ДПМНЕ ќе беше посреќна доколку руска фирма ги градеше коридорите. Треба да ги прашате што бараат нивните коалициски партнери во Москва, кажа Костовски.

Во одговор на новинарско прашање Костовски рече дека очекува ОЈО професионално да си ја заврши работата и доколку има елементи да поднесе пријава за изборот на надзорот.

-Надзорот како тема беше пробен балон на синхорнизираниот напад на овој стратешки проект, истакна Костовски.

Тој порача дека за четири години и седум месеци граѓаните ќе возат по модерни патишта во должина од 110 километри.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе