Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗдравјеВо тренд...

ЧАША ТОПЛА ВОДА ПРЕД СПИЕЊЕ ПРАВИ ЧУДА ВО ВАШЕТО ТЕЛО: Опуштете ги мускулите и исчистете го телото

Пиењето топла и зовриена вода е честа препорака на традиционалната индиска медицина – Ајурведата. Има бројни предности, а сега ќе ги наведеме оние поврзани со пиењето топла вода пред спиење.

1. Топлата вода делува смирувачки на нервниот систем и помага во ублажување на напнатоста и стресот.

2. Пиењето чаша топла вода пред спиење може да му помогне на вашето тело да остане хидрирано додека спиете. За време на ноќниот одмор, телото губи одредена количина течност, па затоа е важно да се хидрира пред спиење.

3. Топлата вода може да го стимулира дигестивниот систем. Пиењето топла вода пред спиење може да го забрза варењето, да ги подобри дигестивните процеси и да ги намали проблемите како што се запек или надуеност.

4. Пиењето топла вода може да помогне во детоксикација на телото. Топлата вода го стимулира протокот на крв, што може да помогне за подобрување на функцијата на бубрезите и отстранување на токсините од телото.

5. Топлата вода може да помогне да се релаксираат мускулите и да се намали напнатоста. Ова може да биде корисно ако имате мускулни грчеви или болки пред спиење.

Сепак, важно е да се знае дека ефектите од пиењето топла вода пред спиење не се подеднакво ефективни за секој поединец.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе