Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Уставните измени се единствен услов за Втората конференција со Брисел, вжештената реторика Софија-Скопје не влијае на процесот

Поради вжештената политичка клима во Софија, изминатиов период сведочевме на злоупотреба на билатералните односи, кои од одредени структури се користи за добивање дневнопартиски поени. Од провокациите при чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев, па се до случајот „Пендиков“, и покрај остриот тон и реакциите од Бугарија овие прашања воопшто не беа засегнати од страна на Брисел и Европската Унија во ниту еден момент не истакна дека тие на било каков влијаат на стартот на Втората меѓувладина конференција. Токму затоа и овој одговор на премиерот кој дискурсот на Бугарија кон Македонија го спореди со оној на Русија кон Украина не создаде клима на поддршка кај европските партнери кон Софија, туку напротив кон Скопје.

Дискурсот кој се користи од Бугарија кон Северна Македонија, за жал, е многу сличен на дискурсот кој Руската Федерација го користи кон Украина и неприфатливо е таквите обвинувања да се злоупотребуваат за политички цели особено во овој клучен период за иднината на Европа, кажа на Самитот на Советот на Европа премиерот Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе