Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаТОП ВЕСТИ

Зеленски призна: Бахмут е целосно уништен и не е под украинска контрола

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово рече дека малку останало од Бахмут и дека градот е речиси целосно уништен.

Запрашан дали Бахмут сè уште е под контрола на Украина, Зеленски рече: „Мислам дека не е така“.

„За денес тоа е само во нашите срца“, додаде тој. „Мора да разберете дека од Бахмут не остана ништо, уништија се“, додаде Зеленски.

Русија вчера тврдеше дека ја презела целосната контрола над разурнатиот град, што го означи крајот на најдолгата и најкрвавата битка од 15-месечната војна.

„Тоа е трагедија“, рече Зеленски.

Нападот беше предводен од платеничките трупи на групата Вагнер, чиј водач Евгениј Пригожин претходно вчера изјави дека неговите војници конечно ги потиснале Украинците од последното изградено подрачје во градот.

Киев претходно го отфрли тоа тврдење.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе