Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

„Рамо до рамо до победа“ во Неготино: Имаме резултати што прават разлика, повисоки плати за работниците и рекордни странски инвестиции

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска заедно со членката на ИО Ивона Кузмановиќ вчера беше со граѓаните на Неготино како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“.

Заменик претседателката Лукаревска пред присутните истакна дека економските политики што СДСМ ги спроведува даваат реални и видливи резултати.

– СДСМ има резултати што прават разлика. И тоа на секое поле. Денеска имав можност да посетам една домашна компанија која е пример за успешно функционирање, компанија која е општествено одговорна кон својот град и кон своите сограѓани и драго ми е што во овој Вардарски дел функционираат доста успешни и реномирани компании. Голем дел од овие компании се поддржани преку Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Тоа е доказ дека со резултатите успеавме да создадеме добра деловна клима што нуди можности за нови инвестиции во секој дел од државата. Придобивките од таквиот однос кон компаниите ги гледаме на дело. Невработеноста значитално ја намаливме но ја истовремено ја зголемивме вработеноста, се отвораат нови добро платени работни места истакна Лукаревска.

Заменик претседателката посочи дека СДСМ со своето одговорно работење зад себе има резултати што ја потврдуваат разликата со ВМРО-ДПМНЕ и нивното штетно дејствување. ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена сака да го закочи напредокот на државата, се противат на секоја одлука што е добра за државата, додека ние од СДСМ ги спроведуваме стратешките државни цели, реализираме мерки што го унапредуваат квалитетот на живот на сите категории граѓани.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе