Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Османи во Јабланица и Мостар: Средби со градоначалници и претставници на граѓанскиот сектор кои работат на проекти подржани од ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи денес ја продолжува својата дводневна посета на Босна и Херцеговина. Во текот на денот Османи ќе оствари теренски посети во Јабланица и Мостар и одблиску ќе се запознае со значајни проекти што овие општини ги спроведуваат со поддршка на ОБСЕ.

Покрај тоа, Османи ќе оствари средби со градоначалниците на овие општини, Дамир Шабановиќ и Марио Кордиќ.

Јабланица е една од општините во Босна и Херцеговина којашто е дел од проектот поддржан од ОБСЕ, „Можеме подобро“, чија цел е зајакнување на довербата и поврзаноста помеѓу заедниците во БиХ.

Со цел да ја истакне важноста на работата на невладиниот сектор, Османи ќе реализира и средба со невладините организации кои работат на клучни прашања, како заштита на ранливите групи на граѓани, трговијата со луѓе, родовото насилство, екологијата и борбата со корупцијата во БиХ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе