Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Започна реализација на коридорот 10, нема да дозволиме блокади – велат од СДСМ

Сооптение на СДСМ:

Започна реализацијата на автопатот на коридорот 10 на делницата Прилеп – Битола, кој претставува национален и стратешки интерес, капитален проект од огромно значење за сегашните и идните генерации.

Со изградбата на Коридорите 8 и 10Д се зајакнуваат транспортните врски со целиот регион, нашата држава се поврзува на исток и запад, со пристаништата во Драч и Бургас, станува вистинска крстосница на Балканот.

Овој капитален проект, очекуван повеќе од 30 години, отвора околу 8.000 нови работни места, најмалку 600 милиони евра за домашните компании, голем поттик за развој на економијата.

Инвестициите во патната инфраструктура се влог во иднината, унапредување и олеснување на животот на граѓаните, поефикасна работа на компаниите.

СДСМ нема да дозволи блокади. Блокадите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица ќе бидат поразени.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе