Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
rpt
+Македонија

Маричиќ: Целта на скринигот не е да имаме розеви извештаи, туку да видиме што треба да се направи

„Целта на скринингот не е ние да имаме розеви извештаи, туку целта е таму каде што имаме напредок да се валоризира, да се вреднува, а таму каде што има недостатоци да бидат изложени. Тие недостатоци треба да ги преточиме во репери, критериуми, бенчмаркови што ги викаат во Брисел, коишто треба да ги решиме до крајот на процесот“ рече вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во интервју за ТВ21.

Тој додаде дека нашата идеја е да добиеме реална слика, да бидеме пофалени каде што има напредок, а каде што има проблем, тие проблеми да бидат преточени во услови кои треба да ги исполниме за члнество.

„Нашите информации велат дека веќе се подготвуваат скрининг извештаите за два кластери. Тоа е за првиот кластер Темелни вредности и за вториот кластер Внатрешен пазар. Очекуваме во текот на оваа година тие да бидат презентирани. Најпрво да бидат консултирани со нас, а потоа презентирани пред Советот на министрите на ЕУ, каде што ќе бидат усвоени, по правила на нештата треба да бидат усвоени и да бидеме повикани и да ги доставиме овие патокази коишто ги побараа“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот кажа дека идејата на тие патокази и сите документи е да се направи временска рамка за следните 6-7 години за реформите.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе