Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Маричиќ: Имаме одлична усогласеност во Поглавје 24 – правда, слобода и безбедност, но треба уште да правиме во животната средина

„Имаме во секој кластер области каде што сме добри и каде што сме полоши. Првиот кластер, ако треба да споменам е Темелни вредности, таму сме добро усогласени, особено во Поглавје 24 – правда, слобода и безбедност. Во Вториот кластер којшто е Внатрешен пазар, кај што се клучните четири слободи, таму имаме уште многу работа, далеку сме од целосна усогласеност. Имаме области, како што се Заштита на потрошувачи, каде што сме добри, имаме добра законска рамка“ изјави вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во интервју за ТВ21.

Тој додаде дека има уште работа и во Поглавјето 23 за правосудство и темелни права, како и во делот за транспорт и зелена агенда.

„Не го гледам тоа дека не сме добри, туку дека има уште многу да се направи. Зелената агенда е една од најскапите политики за имплементација, ни треба многу вложување, но и време за да бидеме добри и усогласени со ЕУ“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот рече дека во Брисел се чувствува високо ниво на почит кон политиките на Владата и во напорите што ги прави целото општество и држава изминатите неколку години, поради што сме посочувани како добар пример.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе