Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Маричиќ: Никогаш не сме имале подобра позиција и поддршка од европската заедница од сега

„Можам да кажам дека во клучните европски и светски центри имаме добри дипломати, квалитетна дипломатска мрежа која што може да ги дознае сите информации кои ни се нам важни, но исто така и да ги пренесе нашите ставови пораки и да лобираат во интерес на државата секаде каде што е тоа важно“ рече вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во интервју за ТВ21.

Тој додаде дека нашата земја никогаш претходно не ја имала оваа положба и ваква поддршка од европската заедница како што има сега.

„Имаме огромен напредок во односите со Европската Унија во последните 5-6 години. Ние затекнавме, да не заборавиме, една ситуација во 2017 година кога нашите делегации, државни официјални, никој не ги примаше во Брисел“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот кажа дека денес сме вреднуван член на меѓународната заедница и претседавачи со ОБСЕ и една од државите која е најмногу усогласена со надворешната политика на ЕУ во врска со Украина.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе