Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+БизнисВо тренд...

Толку е: Власта спрема измени со кои финансиските друштва нема да смеат да наплаќаат астрономски провизии

Владејачкото мнозинство ги подготвува измените на Законот за финансиски друштва кои наскоро ќе се најдат пред пратениците, а со кои ќе се ограничи можноста трошоците за користење на нивните услуги да достигнат астрономски размери.

Ставаме крај на високите камати и профит од камати, законски измени по скратена постапка, порача Јован Митрески, пратеник од СДСМ, кој денес во образложение на потребата од носење на измените и дополнувањата на Законот за облигациони односи истакна дека кончено ќе се стави крај на огромните камати и профитите од нив, со што ќе се заштитат граѓаните.

Според Митрески со овој закон значи крај на огромните камати и огромните профити од камати. Се предвидува кога каматата ќе ја достигне висината на главниот долг, таа да престане да тече, односно да престане да се пресметува. Или, ако главниот долгот е 500 денари, каматата, максималната камата да биде 500 мкд.

– Со ова прекинуваме една пракса, граѓаните да праќаат камати кои се и десет пати повисоки од основниот долг. Дополнително, со предложените измени предвидуваме скратување на рокот за застарување, од 10 на пет години од правосилноста на одлуката, рече од собраниската говорница пратеникот Митрески.

Митрески соопшти дека наскоро ќе следуваат измени и на Законот за финансиски друштва, што ќе ги ограничи трошоците што граѓаните ги имаат при користење на таканаречените брзи кредити.

Митрески посочи дека за овој проблем се запознаени пратениците, запознаен е народниот правобранител и побара поддршка од сите пратеници за носење на законските измени.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе