Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Технологија

Твитер-профилите што не се активни повеќе од една година ќе бидат избришани

Илон Маск објави дека ќе ги отстрани сите профили од „Твитер“ што се неактивни веќе неколку години објаснувајќи дека неговата цел е да ја подобри платформата. Според политиката на „Твитер“, корисниците треба да се најавуваат на својот профил најмалку еднаш месечно за да избегнат трајно отстранување поради продолжената неактивност.

„Ги елиминираме профилите што не се активни со години, па веројатно ќе забележите дека бројот на вашите следбеници се намалува“, предупреди шефот на социјалната мрежа. По купувањето на платформата кон крајот на октомври за 44 милијарди долари, мултимилијардерот најави големи отпуштања и промени.

Аналитичарите велат дека многу корисници ја напуштиле апликацијата, а новата форма за претплата на „Твитер лбу“ е недоволна за да се компензира загубата на приход.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе