Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Стејт департмент: Ние сме силен поддржувач на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

„Западен Балкан денеска е во фокусот на Стејт департментот, а државниот секретар Ентони Блинкен се подготвува за средба со премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски“, пишуваат дел од американските медиуми. За темите на средбата пред медиумите одговараше еден од портпаролите на Стејт департментот, Ведант Пател.

Пател истакна дека Северна Македонија е силен партнер и сојузник во НАТО и поддржувач на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина. Тој напомена дека Северна Македонија пружила воена, хуманитарна и енергетска инфраструктурна поддршка на Украина, нагласувајќи ги областите во кои постојат силни билатерални односи.

„Ние сме исто така силен поддржувач на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ и веруваме дека иднината на Западен Балкан е директно во рамките на Европската Унија“, изјави Пател, пренесува The Pavlovic Today.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе