Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Спасовски-Нешиќ: Местото на Република Северна Македонија и Босна и Херцеговина е во ЕУ

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на маргините на 50. Европска Регионална Конференција оствари билатерална средба со својот босански колега Ненад Нешиќ, на којашто заеднички го изразија задоволството што повторно имаат можност да остварат средба и да поразговараат за предизвиците кои ги тангираат Република Северна Македонија и Босна и Херцеговина.

Двајцата разговараа за Договорот со Агенцијата за европска гранична и крајбрежна стража ФРОНТЕКС кој веќе е во операционализација во Република Северна Македонија и воедно претставува прв договор помеѓу нашата држава и ЕУ.

Тие на заедничко задоволство се согласија дека Република Северна Македонија и Босна и Херцеговина немаат отворени прашања, при што министерот Нешиќ го покани министерот Спасовски на работен престој во Босна и Херцеговина, во Јуни, со цел да остварат билатерална средба во рамки на Конференцијата за миграција на која како домаќин е Босна и Херцеговина.

Министрите Спасовски и Нешиќ се согласија и за тоа дека местото на Република Северна Македонија и Босна и Херцеговина е во европското семејство, во Европската Унија и дека од тој пат нема скршнување.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе