Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
БизнисВо тренд...

Имлек привремено престана да откупува млеко од одредени фарми поради нивото на афлатоксин, јавија српските медиуми

Српската компанија Имлек пред неколку дена соопшти дека привремено исклучила неколку фарми од откуп на сурово млеко поради покачено ниво на афлатоксин, врз основа на внатрешни и надворешни лабораториски контроли, пишува Н1 Србија.

„Во согласност со Законот дефиниран од Министерството за земјоделство на Србија, Имлек ги задолжи фармите да преземат мерки за отстранување на недоследностите во квалитетот и прилагодување на планот за исхрана на животните, по што ќе продолжат да се купуваат сите фарми кои ќе го вратат квалитетот во законските рамки. “ објави Имлек.

Од компанијата потсетуваат дека прекинот на откупот на сурово млеко ќе важи без оглед на последиците и притисоците со кои може да се соочат, се со цел да се обезбеди највисок квалитет, „без исклучок за секоја фарма чие млеко не е во согласност со прописите. “.

„Строгото почитување на Правилникот за безбедност на храна на Република Србија е еден од постулатите на компанијата Имлек, која континуирано работи на подобрување на системот за управување со квалитет и подобар и поздрав современ живот за граѓаните на Србија“, изјави Имлек, јавија српските медиуми.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе