Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Директорот на БЈБ Тасевски во посета на Генералната команда на карабинерите во Рим

Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, м-р Сашо Тасевски, придружуван од Муамет Реџепи, помошникот на министерот во Одделот за меѓународна соработка и Митко Даневски, началник на Одделот за специјални полициски операции денеска и утре (19 и 20 април) е во работна посета на Рим, на покана од Генералната команда на карабинерите на Италијанската Република.

На денешната средба со командниот генерал на карабинерите Тео Луци беше констатирано дека соработката меѓу Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија и Министерството за внатрешни работи на Италијанската Република е со постојан континуитет и се одвива во духот на традиционално добрите пријателски односи меѓу двете земји. Притоа, МВР во рамки на своите надлежности, остварува соработка со италијанската полиција не само во билатерален контекст туку и преку сите меѓународни и регионални канали на полициска соработка, а во насока на поефикасно координирање и спроведување на активностите со меѓународните криминалистички служби, во борбата против организираниот и другите видови сериозен криминал.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе