Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Спасовски на средба со црногорскиот министер Зоран Милјаниќ

На социјалните мрежи следниов статус го објави Оливер Спасовски

На средба со Зоран Милјаниќ, министер без портфолио во Владата на Црна Гора, разговаравме на актуелни теми, како и за продолжување на успешната билатерална соработка помеѓу МВР на Република Северна Македонија и МВР на Црна Гора, а во насока на унапредување на оперативната соработка во повеќе области како што се борбата со илегалната миграција, организираниот криминал и корупцијата, тероризам и сајбер криминал.
Заеднички се согласивме дека регионалната соработка е од исклучително значење во сузбивањето на овие појави, а од особено значење е и успешното спроведување на имплементациските Протоколи на Конвенцијата за полициска соработка во ЈИЕ, но и заедничкото учество во Регионалните иницијативи.
Како НАТО сојузници, заедно со Црна Гора, една од најбратските земји на Северна Македонија, продолжуваме во создавањето на просперитетен регион, заедно исполнувајќи ги обврските од европската агенда, како идни членки на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе