Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

НУЛА проекти во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска се фатија за споменици и Ќосето, вели Каевски

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ:

Година и половина Скопје е нефункционален град, нема реализација на ниту еден важен проект, а најодговорни за таквиот хаос се Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ.

Нема нов еколошки превоз, нема нови автобуси, нема ни довршување на наследените и веќе започнати проекти, како реконструкцијата на Универзална сала, улица Есенинова, изградбата на клучката кај Момин поток, мостот на булеварот АСНОМ.

Јавните претпијатија се во хаос, градскиот превоз е нефункционален. Скопје со ВМРО-ДПМНЕ е буквално заглавено, стагнира наместо да се развива.

Во вакви услови, наместо проекти и решенија, ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска се фатија за споменици.

Наместо да обезбеди услови за подобар живот на скопјани ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска сака да го вратат споменикот на Ќосето, кој во времето на режимот противправно беше поставен во центарот на Скопје.

Шпицниот градоначалник, Мицкоски вчера ја поддржа Арсовска во оваа намера. Раце во медот и споменици, тоа се случува секогаш кога ВМРО-ДПМНЕ е локална власт во Скопје.

За ова ли Мицкоски бараше поддршка за Арсовска и ги убедуваше да гласаат за неа?

ВМРО-ДПМНЕ е партијата која не се поместила ниту милиметар од режимската матрица, ни пак во односот кон општините, кон градот Скопје.

Неработење, кавги за тендери и провизии, партизација на Градот, и создавање хаос .

Една и пол градска власт на Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ е една и пол година стагнација на главниот град.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе