Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Маричиќ: Сами си ја задаваме временската рамка за преговорите со ЕУ, планот ни е во оваа декада да сме спремни за членство

„Сами ќе си ја зададеме временската рамка, ЕУ нема да не притиска да направиме нешто во определен рок, ако ние не сме подготвено и не го прифатиме како обврска. Значи, во рамка временска која што ние ќе ја зададеме, а во нашиот интерес е тоа да биде што побрзо, ќе ги исполниме тие обврски. Планот ни е до крајот на ова декада да бидеме подготвени за членство во Европската Унија“ рече вицепремиерот Бојан Маричиќ за очекувањта на владата за процесот на преговори со ЕУ во интервју за „ИМА“.

Тој додаде дека по завршувањето на скринигот во сите кластери, што се очекува да биде во ноември оваа година, ќе добиеме извештај за секој кластер.

„Врз основа на тој извештај, ќе треба да подготвиме документи за реформи. Да речеме, во првиот кластер се тие патокази кои што се спомнуваат, кои што треба да ги опишат нашите обврски до членството во Европската Унија. Потоа како што се отвораат, ќе треба да ги исполнуваме задачите и да се нотира напредокот“ рече Маричи.

Вицепремиерот кажа дека досега скринингот е завршен за два кастера – темелни вредности и внатрешен пазар, а отворени се третиот кластер кој се однесува на компетитивност и инклузивен раст и четвртиот кластер за зелена агенда и транспортна политика.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе