26.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

18 години затвор за пијаниот велешанец кој прегази 11-годишно девојче на пешачки премин

Велешанецот Ангелчо Николов, кој ја прегази 11-годишната Магдалена, доби затворска казна од 18 години за двете дела за кои се гонеше од Обвинителството.

Обвинетиот доби и забрана за управување со моторно возило во траење од пет години, а исто така треба да ги плати и трошоците за постапката.

– Признанието на вина го земавме како олеснителна околност, но како придонес за полесно завршување на постапката. Судот не го зема како околност како позитивен став, односно судот не процени дека има искрено каење, кажа судијката.

Возачот под дејство на алкохол го прегази 11-годишното девојче од Велес, по што се даде во бегство, а на првото рочиште призна вина за делото.