Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Спин и лажна вест е дека Битиќи некогаш рекол дека евентуално увезените работници ќе доаѓаат за 200 евра плата, туку дека доаѓаат за подобри примања отколку во нивните земји

Медиумски спин со намера е дека некогаш Фатмир Битиќи рекол дека платата за увезените работници ќе биде 200 евра.

– Бегаат за повисоки просечни плати. Кај нас 550 евра е просечна плата каде што одат да работат е 1.100 евра, а земјите од каде што најверојатно ќе доаѓаат, просечната плата е 200 евра, тоа е природен циклус на движење, изјави Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања.

Со ова Битиќи сакал да каже дека како што келнерите од Македонија бегаат од овдешните 500 евра плата кон хрватските 1000 евра месечно, тоа значи дека евентуално увезените работници од земјите кои нудат 200 евра месечни примања доколку би биле вработени во локал кој нуди 500 или 700 евра плата, би ја добивале сумата која што ја нудат македонските локали односно на пример 500 евра/месечно, на ист начин како што Македонците кои одат во Хрватска.

На пример ако македонски келнер оди во Хрватска за плата од 1000 евра, наместо овдешните 500. Така некој од земјите каде платата е 200 евра би дошол да работи како келнер за овдешните 500 евра келнерска плата.

Со ова медиумите и политичарите се обидуваат да направат штета врз угледот на Владата.

Се работи за добро разработена позната метода за вадење од контекст на изјави на владини функционери која што можевме да ја забележиме со изјавата на Славјанка Петровска во врска со зачувувањето на интегритетот и суверенитетот на Украина од страна на рускиот агресор.

Шемата е следна: Прво текстот со таков спин се објавува во медиум близок до опозицијата, а потоа тече кон социјалните мрежи, по што опозициските партии го користат за памфлети и говори.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе