Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Мицкоски да се фати за работа наместо само да бара избори, неговите градоначалници ништо не работат

ВМРО-ДПМНЕ управува со 50 општини и треба да се фокусираат на работата на нивните градоначалници, кои гледаме дека ништо не работат. Токму затоа зборуваат само на тема избори. Мицкоски треба да се фати за работа наместо само да бара избори, рече претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање.

-Јас упатив порака дека ВМРО-ДПМНЕ управува со 50 општини, дека треба да се посветат на работа во општините. Бидејќи гледаме дека таму ништо не се случува. Затоа зборуваат за избори. Тие започнаа со настани по хотели, каде презентираа што е направено од претходните градоначалници ги сметаа за свои проекти. Тоа беше првиот февруари откако дојдоа на власт, потоа почнаа да се караат меѓу себе и го гледавме тоа што се случуваше во Скопје меѓу раководството и градоначалничката од редовите на ВМРО – ДПМНЕ за сега сите активности да ги замрат и единствена тема на која зборуваат се предвремени избори. Однесувањето на Мицкоски ме потсетува на внук ми Никола, на кого му зборувам земи книгата и учи за да напредуваш, а тој ми вика купи ми плејстејшн. Што и да му кажам на внук ми, тој само плејстејшн бара. Мицкоски треба да се фати за работа наместо постојано да бара избори, порача Ковачевски.

Прашањето за предвремените избори е затворено, изборите ќе бидат во редовниот термин во 2024 година, додаде Ковачевски и потсети дека парламентарното мнозинство е зголемено.

-Мицкоски тврдеше дека има парламентарно мнозинство од 61 пратеник за да оваа Влада веќе не продолжи, на крај се покажа дека оваа Влада има зголемено парламентарно мнозинство со реконструкцијата на Владата од 65 пратеници. Со тоа прашањето на предвремени парламентарни избори е затворено и како што кажав од прв ден, изборите ќе бидат во нивниот редовен термин. Прво претседателски избори на кои ќе победи кандидатот предложен од коалицијата предводена од СДСМ, а потоа и парламентарни избори на кои повторно оваа коалиција ќе формира проевропска Влада во Македонија, рече претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе