Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

РКЕ утре ќе стокми нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица.

Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина.

Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 84,50 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 77,00 (денари/литар).

Цените кои ќе важат од вторник ќе бидат познати утре напладне.