Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисВо тренд...

Илон Маск нема ништо против банкротот на Тесла, но под еден услов

Илон Маск (Илон Маск) продолжува со своите благо изненадувачки изјави.

Тесла отсекогаш велеше дека не гледаат конкуренција од другите производители на електрични возила, туку дека нивните најсериозни ривали се традиционалните производители на автомобили со мотори со внатрешно согорување.

И навистина, доколку сакаат да ги остварат своите планови за продажба, дефинитивно ќе мора да земат парче од колачот од оние производители со вековна традиција.

Да потсетиме, Маск пред речиси една година изјави дека нивната цел е Tesla да го зголеми производството на 20 милиони единици годишно до 2030 година. Звучи невозможно, особено ако се земе предвид дека моментално најголемиот производител, Тојота, произведува едвај над десет милиони возила.

Некои се прашуваат што би се случило ако производителот дојде заедно со подобри електрични возила од Tesla. Маск, наводно, нема да има ништо против тоа, тврди Хиромичи Мизуно (Хиромичи), член на одборот на Тесла.

Тој изјави за CNBC дека Илон Маск рекол дека ќе го прифати банкротот на Tesla доколку ривалот лансира подобар електричен автомобил.

– Не се согласувам секогаш кога Илон вели дека не му пречи да банкротира Тесла ако некој друг излезе со подобар автомобил. Мислам дека тоа е негова и филозофија на Тесла – изјави член на управниот одбор на Тесла.

Од неговите зборови лесно може да се прочита дека Маск во неколку наврати го спомнал банкротот на Тесла. Тешко е да се каже дали Маск мисли дека ова е една од опциите или сè уште е толку убеден во супериорноста на Тесла што малку се испушта со ваквите изјави.

На прашањето што мисли за зголемениот обем на работа на Маск, Мизуно се пошегува дека не е сигурен дали милијардерот е „човек или вонземјанин“. Воедно, тој изрази благодарност за упорноста на извршниот директор на Tesla.

Инаку, Хиромичи Мизуно е поранешен главен инвестициски директор на Јапонскиот државен пензиски инвестициски фонд и се приклучи на одборот на Тесла во април 2020 година. По неговото пристигнување, Маск изјави дека Тесла е „околу еден месец“ од банкрот од средината на 2017 година до средината на 2019 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе