Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Се потите додека спиете? Тоа може да биде знак за сериозни здравствени проблеми

Иако повременото ноќно потење е доста честа појава и најчесто е предизвикана од прегреана просторија или претешки ќебиња, доколку често се потите навечер, тоа може да биде знак за одредени здравствени проблеми кои треба да се третираат.

Како што објаснуваат лекарите, постојат неколку различни причини за ноќното потење.

„Нормално е да се доживее варијации во телесната температура додека спиете, а понекогаш тоа може да доведе до потење“, вели Арти Рам, доктор на науки, невролог и специјалист за медицина на спиење во Хјустон Методист. „Иако овој феномен е разбирливо непријатен, ноќното потење е главно безопасно. Меѓутоа, во некои други случаи, тие можат да бидат знак за одредени здравствени состојби.

Како што објаснува Рам, ноќното потење може да биде предизвикано од консумирање алкохол пред спиење, високи нивоа на стрес, високи температури во просторијата каде што спиете и одредени видови лекови.

Имено, лековите кои најчесто може да резултираат со зголемено потење во текот на ноќта се антидепресиви, лекови за хормонска терапија, лекови за хипертензија и лекови за хипогликемија.

Покрај тоа, ноќното потење е често еден од првите знаци на менопауза кај жените. Рам наведува дека дури 75 отсто од жените за време на менопаузата доживуваат проблеми со зголемено ноќно потење.

Во некои случаи, ноќното потење се јавува како резултат на медицинска состојба или болест, вклучувајќи: автоимуни нарушувања како ревматоиден артритис, рак, вклучувајќи леукемија, лимфом и рак на простата, депресија, срцеви заболувања, хипертироидизам (исто така познат како хиперактивна тироидна жлезда) , дебелина, сериозни инфекции како што се ендокардитис и туберкулоза, нарушувања на спиењето, вклучително и опструктивна ноќна апнеја.

„Спиењето и потењето се многу сложени процеси кои реагираат на многу знаци и дефинитивно можат да влијаат еден на друг“, вели д-р Рам, пренесува Индекс.

„Доколку редовно се будите со потење, чувствувате ненадејно потење во текот на ноќта проследено со слабеење или ако ноќното потење ве спречува да добиете квалитетен сон, време е да разговарате со вашиот лекар.