Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Спасовски: Дали на своите маршеви опозицијата добива ВИП-третман? Да не се шират шпекулации

Се направи дополнително подгревање на атмосферата од страна на радикали во Македонија и Бугарија, оцени министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во гостувањето во Сител телевизија, прашан за чествувањето на денот на рашањето на Гоце Делчев.

-Ваквите настани се плодна почва за нив, за да дојдат до израз нивните ставови. Тие се најгласни, но не значи дека се мнозинство. Мнозинството посакува достоинствена прослава, истакна Спасовски.

Тој кажа дека ак осакаме да сме на висината на задачата, полицијата мора да воспостави ред особено кога се крева тензијата. Тоа не е случај само за овој настан.

-Има државен протокол, секој што најавува делегација тоа секако дека ќе биде овозможено. Секој кој се пријавил дека ќе положи цвеќе, тоа ќе му биде овозможено, рече министерот.