Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикВо тренд...

НЕОБИЧНА ТУЖБА: Маж бара паричен надоместок од девојка која го одбила

Г-дин Кавшиган поднел две тужби против Нора Тан Шу Меи пред судот во Сингапур бидејќи, како што тврди, нејзините постапки му наштетиле на „неговиот углед“ и му предизвикале ментална болка, проследена со депресија која му го променила животот.

Кавшиган поднесе тужба против г-ѓа Нора Тан Шу Меи во Судот на Сингапур, барајќи отштета во износ од 17.000 американски долари, за наводно прекршување на договорот за подобрување на нивната врска.

Друг е поднесен во Врховниот суд со барање за отштета од 2,3 милиони долари, поради душевната траума што наводно ја претрпел откако дознал дека го смета само за пријател.

Тужбата поднесена во Судот за прекршоци беше поништена, а заменик-претседателот на судот оваа тужба ја оцени како злоупотреба на судот и додаде дека судот нема да биде соучесник во „обидот на Кавшиган да ја принуди Мис Тан на врска со него“.

Позадина на врската
Г-дин Кавшиган првпат ја запозна Нора Тан на социјалните мрежи во 2016 година.

Тие станаа пријатели, но проблемите почнаа да се појавуваат кон крајот на 2020 година кога дошло до „неразбирање за тоа како тие ја гледаат нивната врска“, според судските поднесоци видени од CAN.

Го сметала за пријател, но тој ја гледал како најблиска личност.

Бидејќи имало вербални недоразбирања, Нора Тан ги замолила да го разредат дружењето.

Кавшиган тоа го сметаше за „назад во нивната врска“ и не сакаше да го прифати нејзиното барање. На крајот и се заканил дека ќе ја тужи.

Советување со терапевт
Неколку недели по расправијата, Нора Тан била повикана од жена која се претставила како терапевтка на Кавшиган и ја замолила да му се придружи на консултација.

Мислејќи дека тоа ќе му помогне на Кавшиган да се помири со реалноста, таа присуствуваше на редовни сесии со терапевт речиси една и пол година, но на крајот се откажа бидејќи ги сметаше за „бесмислени и залудни“ и повеќе не можеше да се справи со неговите „неразумни барања. “.
Тужба и противтужба
На крајот, во пролетта 2022 година, Нора Тан го пријавила Кавшиган за вознемирување, на што тој се заканил дека ќе поднесе противтужба.

Во мај, таа престана да комуницира со него бидејќи повеќе не можеше да се справи со неговите неразумни барања и неможноста да ги почитува нејзините лични граници.

Кога Кавшиган ја поднела тужбата, Танова поднела итно барање за забрана за задржување и поднела одбрана и противтужба до Вишиот суд. Таа изјавила дека била жртва на малтретирање и дека тој и праќал заканувачки пораки.

Според адвокатите на Нора Тан, судот му наредил на г. Кавшиган да ги плати судските трошоци. А рочиштето пред Вишиот суд е закажано за февруари.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе