6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Мијте се со кисела вода: Еве зошто е добро за вашата кожа

Употребата на кисела вода за чистење на лицето, како и нејзино ставање во маски за лице и тонери, е вообичаена практика во Јапонија и Кореја, а наскоро почнува да се шири и во другите делови на светот.

Корисни својства
Ја содржи истата pH вредност како и вашата кожа – рН вредноста на водата од чешма е 7, додека киселата вода има pH вредност од 5,5, што е вредноста на кожата на лицето – така што ќе ги намали шансите за иритација.

Ги чисти порите и може да ја намали иритацијата – карбонизацијата ги разградува нечистотиите, маслото и нечистотиите во затнатите пори. Резултатот е подлабоко чистење и спречување на нови мозолчиња.

Може да ја подобри циркулацијата – јаглерод диоксидот носи крв и кислород во ткивата на кожата, кои го подобруваат функционирањето на целиот систем и кожата изгледа поздрава потоа, со суптилно руменило.

Поздрав тен
Дерматологот др. Денди Енгелман го поддржува овој третман за чистење на лицето и објаснува како киселата вода создава поздрав тен.

– Киселата вода на собна температура почнува да се шири и да ги отвора крвните садови (водата од чешма треба да се загрее за да го има овој ефект), што помага снабдувањето со крв да стигне до ткивото на кожата. Овој процес ја подобрува испораката на хранливи материи како што е кислородот до кожата – колку е подобра циркулацијата, толку подобро ќе функционира целиот систем и кожата ќе изгледа поздрава – според д-р Енгелман.

Како да го користите
Ако сакате да го пробате овој метод за чистење на лицето, следете ги овие чекори:

Посипете го лицето со кисела вода или задржете го здивот и потопете го лицето во сад со кисела вода 10 секунди

масирајте го лицето со средството за чистење

исплакнете ја водата со сапуница со кисела вода

Пред да ја нанесете кремата, тапкајте го лицето со крпа

д-р. Енгелман не препорачува секојдневно миење на лицето со кисела вода. Кожата мора прво да се навикне на меурчињата, особено ако имате чувствителна кожа на лицето.

Спонзорирано: