Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина

Се урна хеликоптерот во кој често се возел Путин, леталото падна во близина на Москва

Хеликоптерот Мил Ми-8, кој се користи за транспорт на рускиот претседател Владимир Путин, удри во земја во петокот при слетувањето на меѓународниот аеродром Внуково, кој се наоѓа на околу 42 километри југозападно од центарот на руската престолнина, објави руската државна новинска агенција Интерфакс.

Соопштено е дека хеликоптерот му припаѓа на специјалниот летачки одред „Русија“, кој управува со авиони што се користат за транспорт на руски владини претставници. Не е јасно кој бил во хеликоптерот и дали има повредени во инцидентот.

Службите за итни случаи на кои се повикува Интерфакс соопштија дека „според прелиминарните податоци има жртви“, повикувајќи се на извор од аеродромот кој рече дека нема повредени во инцидентот.

– При слетување хеликоптерот го заглавил пропелерот на земја и го оштетил опашот – изјавил за агенцијата извор од аеродромот.

Рускиот телеграмски канал „Маш“ објави слика од, како што вели, резултатот од несреќата. На фотографијата наводно се гледа натписот „Русија“ прикажан на хеликоптерот и очигледно отсечен од сечилата на роторот на опашката.

– Според нашите информации, се работи за Ми-8МТВ-1, произведен во 2013 година, за 22 патници – се наведува во пораката од Маш.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе