Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Николоски во „Детектор“: Први на Балканот донесовме антикризен пакет, а Светска банка нотираше дека имаме најдобри мерки во регионот

Она што предизвика војната во Украина е криза со енергенси, односно гас и електрична енергија, како и криза со храна, особено жито и житни производи, рече заменикот министер за финансии Филип Николоски, во емисијата „Детектор“.

-Како Влада веднаш, првите десетина дена откако започна војната, свикавме Економско-социјален совет и меѓу првите во Европа, несомнено први на Балканот, подготвивме прв пакет на антикризни мерки, вреден над 400 милиони евра. Тие мерки беа насочени да се ублажи првиот удар – инфлацијата и пораст на цени, рече Николоски.

Тој додаде дека уште веднаш данокот за додадена вредност на храната бил сведен на 0 проценти, а на енергенсите ДДВ-то било намалено од 18 на 10 проценти.

-Веднаш спроведовме и мерка за финансиска поддршка на сите пензионери, за да се ублажи првиот удар од почетокот на војната во Украина и затоа во првите 5-6 месеци инфлацијата е со едноцифрен број, кажа Николоски.

-Во септември донесовме и 360 милиони евра антикризен пакет, а Светска банка тоа го нотираше како најдобар пакет од земјите од регионот. Тие беа таргетиран за кои најмногу им требаше, на социјалните случаи. Тие мерки се уште траат, околу 155 илјади пензионери добиваат финансиска поддршка месечно, кажа Николоски.

Заменикот министер додаде дека се продолжи со мерката со ДДВ-то за електрична енергија за домаќинства, односно да остане пет проценти.

-Сметките за јануари ќе бидат исти или намалени, особено кај оние кои се во првиот блок, рече Николоски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе