Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Се токми нова цена на горивата

Утре регулаторната комисија за енергетика се очекува да ја објави новата цена на горивата.

Информацијата за тоа дали ќе има промени во цените на бензинот и дизелот ќе биде соопштена напладне, веднаш по седницата.

Во моментов на лондонската берза се тргува нафтата за 86,6 долари по барел, додека пак на американската за речиси 80 долари.

Цените на горивата во моментов се: ​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 83,00 (денари/литар); ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 85,00​ (денари/литар); ​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 84,00 (денари/литар)