Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Само три на ден се доволни за да се препородите: Ќе ги почувствувате овие осум промени

Урмите имаат неверојатни состојки освен бакар, калиум, манган, влакна, магнезиум и витамин Б6, тие исто така ги содржат речиси сите витамини.

Еве што би се случило доколку јадете урми секој ден.

Урмите го подобруваат дигестивниот систем, а доколку имате проблеми со варењето на храната, постојан запек, нутриционистите препорачуваат урми, а покрај тоа лекуваат и проблеми како хемороиди.

Во урмите има многу магнезиум, па може да ја ублажи болката и да помогне при оток, но и да го намали артериското воспаление и ризикот од срцеви заболувања, артритис…

Урмите се многу здрави за бременост, дури 69 жени кои биле тестирани имале помалку болки за време на породувањето доколку урмите се консумирале за време на бременоста.

Урмите се богати со високо ниво на магнезиум што помага кога станува збор за проблеми со висок крвен притисок.

Урмите се вистинска суперхрана која го штити организмот од кардиоваскуларни заболувања.

Нејзините здравствени придобивки се многу широки, а ова се најважните 8:

Премногу богати со железо
Урмите се одличен извор на овој важен минерал, поради што се препорачуваат за трудници, деца и луѓе кои боледуваат од анемија.

Спречува дијареа
Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го поттикнува развојот на добри бактерии.

Третира запек
Урмите освен што спречуваат дијареа, го решаваат и проблемот со запек.

Тие одржуваат витка линија
Доколку сакате да спречите таложење на масни наслаги, обидете се да јадете по неколку урми секој ден на празен стомак. Но, внимавајте да не претерате со урмите – тие се полни со шеќер.

Го регулираат холестеролот
Докажано е дека урмите го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, со тоа што ги чистат крвните садови и имаат моќ да го спречат создавањето на згрутчување.

Го зајакнуваат срцето
Редовното консумирање урми ја спречува атеросклерозата, главната причина за срцев удар.

Го регулира крвниот притисок
Доколку страдате од хипертензија, можете слободно да јадете урми, бидејќи тие не содржат натриум и се богати со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 mg магнезиум, што е многу важно за здрав проток на крв.

Спречува мозочен удар
Благодарение на калиумот што го содржи, урмите можат да спречат мозочен удар доколку редовно ги консумирате.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе