Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Ковачевски: Сите коалициски партнери се согласуваат со политиките што ги води Владата

На прашањето дали партијата Алтернатива останува или заминува при евентуален влез на Алијанса на Албанците во Владата, премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ кажа дека Алтернатива е дел од Владата и програмски и кадровски.

-Да не заборавиме Алтернатива има два значајни ресори кои што ги води тоа е здравство и Министерството за информатичко општество и администрација. Вие знаете на почетокот на мандатот ние сите се уште се справувавме со коронакризата и уште еднаш благодарност до целиот медицински персонал и до министерството. Второ, во МИОА се отпочнати веќе реформи во јавната администрација. Министерството за економија, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и МИОА се дел од пилот проектот, ние веќе носиме одлуки со кои што се прави реорганизација на секторите внатре, со цел поголема ефикасност, намалување на бројот одредени сектори преку нивно интегрирање и се разбира зголемување на продуктивноста за подобри услови за граѓаните, кажа Ковачевски.

Тој потсети дека имал состанок со сите коалициони партнери кои што се дел од Владата и парламентот, како и со вонпарламентарните партии од коалицијата.

-Сите се согласуваат во однос на генералните насоки и политики кои оваа Влада ги води. Успешно справување со енергетската криза, економската криза. Да не заборавиме дека она што го ветивме во септември, ние го испорачавме во текот на сите месеци кои се зад нас и во текот на овој месец. Никој не претпоставуваше дека државата ќе продава вишоци на електрична енергија во најкритичниот месец – јануари. Тоа е заради успешните политики и трудот којшто го вложија вработените во електро енергетските компании во државата. Второ, ние имавме разговор и со претседателот на ДУИ и со претседателот на Алтернатива. Редовни состаноци со сите коалициони партнери, дел се на повеќе претседатели кога имаме состанок, дел билатерални. И денес имав состанок со претседатели на коалициони партнери каде што разговаравме за едно законско решение кое треба да влезе во Собрание и каде што на политичката партија која тие ја претставуваат сакаа да добијат повеќе детали во однос на истото. Состанокот којшто го имавме со г. Ахмети и г. Гаши, разговаравме за истите теми за кои разговаравме со сите други коалициони партнери. За претседавањето со ОБСЕ, за исполнувањето на обврските на С.Македонија во скрининг процесот, како и за можноста за зголемување практично на мнозинството и поддршката на носењето и на уставни промени кои се една од многуте одлуки кои не очекуваат пред влегувањето во ЕУ и каде што секој од нас ги кажа своите принципиелни ставови, меѓутоа не стана збор за ресори или за како што некои медиуми пренесуваа нели, се водел таен состанок. Тоа беше јавен состанок, кај мене сите состаноци се јавни, нагласи премиерот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе