Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Левица и ВМРО-ДПМНЕ се натпреваруваат во популизам

Според премиерот Димитар Ковачевски на европскиот пат на земјата постои една опасност, а тоа е популизмот на Левица и нивниот лидер, но и тоа што ВМРО – ДПМНЕ заради, како што додаде, немањето став станува заложник на политиките на Левица. Тој во интервју за „360 степени“ кажа дека тие секој ден се натпреваруваат кој ќе има попопулистичка изјава.

-Од друга страна, не може да се зборува за било какво влијание на еден врз друг политички субјект кога се зборува за ДУИ и СДСМ или за претседателот на ДУИ и претседателот на СДСМ од причина што кога ќе ги погледнете нашите програми и нашата реторика, тука нема суштински разлики. И едната и другата партија беа и се ЗА членство во НАТО, најголемиот безбедносен сојуз во светот. Двете политички партии се за интеграција на државата во ЕУ и учествуваме со сите други коалициони партнери во носењето на одлуката за прифаќање на европскиот предлог, носењето на заклучоците во Собранието и секако спроведување на скриниг процес. Тука не постои влијание каде што има разлика, едниот да му влијае на другиот, рече Ковачевски.

Тој додаде дека секогаш постои можност и потреба да влезат политички субјекти во мнозинството заради окрупнување на блокот кој има визија и цел. Според него, тоа ќе значи зголемување на ефикасноста на работењето на Собранието со оглед на тоа што има голем број на реформски закони кои што се дел од пристапувањето на ЕУ.

-Скринингот тече, но откако веќе завршуваат кластерите со скринингот ќе се знае кои реформи ќе треба да се прават односно врз основа на извештаите на ЕУ , за 3 месеци ќе стигнат. Ќе се зголеми ефикасноста на самите институции. За да тоа се случи мора да се остварат одредени принципи кои ги застапуваат сите политички партии дел од Владата и нормално да се постигне договор на база на политичка агенда и на база на кадровска политика, истакна премиерот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе