Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Вицепремиерот Маричиќ не очекува тензиите да резултираат со ново вето од Софија

За да се заштитиме од дневно-политички изјави и од ситуации на тензија и набој ги имаме обврските јасно запишани во заклучоците и преговарачката рамка и од наша и од страна на Бугарија, со цел да се зачува духот на пријателството, нагласи вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во гостување на ТВ Телма.

-Штом ќе ги завршиме уставните измени треба да започне отворањето на кластерот еден, како и останатите кластери. Ние во меѓувреме, не го губиме времето, еве веќе сме навлезени во вториот кластер „внатрешен пазар“ и очекуваме до тогаш да имаме скрининг извештаи за два кластера – „внатрешен пазар“ и „темелни вредности“. Тоа ќе ни овозможи да имаме листа на задачи, вклучувајќи го и Акцискиот план за малцински права, на којшто Бугарија инсистираше и ќе имаме задачи кои ќе ни бидат јасно исцртани до членството. За да бидат тие задачи европски валидирани треба да ги прифатат сите, како Бугарија, но и другите земји-членки, истакна Маричиќ.

Според него, Бугарија има интерес да се усвои овој Акциски план што побргу, бидејќи од тој план произлегуваат обврските за земјава, но и инструментите за дополнителна заштита на бугарската заедница.

-Во интерес на Бугарија, но и на сите земји-членки е во интерес трите патокази за владеење на правото, демократските институции и јавната администрација. но и Акцискиот план за малцински права да бидат усвоени што поскоро, зашто тоа ќе и даде на Бугарија инструменти да мониторира што ние правиме по тоа прашање. Тие патокази и тој план треба да бидат направени на европски начин и базирани на европските обврски, за да не биде билатерализиран процесот и за тоа треба сите земји-членки да се согласат. Тој баланс е неопходен, кажа Маричиќ.

Тој кажа дека многу е важно да се има јасна агенда на легитимни и регуларни елементи на заштита на било која заедница.

-Северна Македонија е држава која има одлично досие во заштита на малцинствата и заедниците кои не се мнозинство. За да нема еднострани интерпретации само Бугарија е битно да ги дефинираме сите точки од Акцискиот план за малцински права и на Патоказот за владеење на правото, за сето тоа да биде под европска контрола. Тоа ни е нам многу важно за да нема еднострани интерпретации и злонамерни интерпретации и од поединци и од институции, кажа Маричиќ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе