Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикВо тренд...

Негувајте ги вистинските вредности: 10 особини на најсреќните луѓе

Вие не сте родени со овие квалитети, тие се изградени, па и денес можете да ги зацврстите во себе и да придонесете за сопствената среќа.

Често ни се чини дека некои луѓе имаат повеќе среќа, дека се секогаш расположени, насмеани, зрачат со голема енергија…

Тоа не е поврзано со судбината, ниту со раѓањето под среќна ѕвезда, туку со нивните карактерни црти и личен развој.

Еве ги карактеристиките на луѓето кои имаат поголема среќа:

Трпение
Нетрпеливите луѓе губат рамнотежа кога работите не одат според планот и имаат поголема веројатност да бидат нервозни. Од друга страна, позната е изреката – „трпелив, спасен“. Да се ​​​​биде трпелив може да помогне да ги подобрите вашите односи, да го намалите нивото на стрес, да ве направи порационални и да ви помогне да бидете поотпорни.

Отпорност
Животот често носи подеми и падови, убавина и предизвици, а кога ќе се појават тешки денови, важно е да бидете издржливи, да останете стабилни. Негувањето на издржливост е она што ни помага да се справиме со животните стресови. До одреден степен, среќата и мирот доаѓаат од отсуството на негативни емоции. А издржливоста ни помага да се справиме со непријатните чувства кои понекогаш се неизбежни. Колку сте поотпорни, толку е поголема веројатноста да станете прилагодливи.

Смисла за хумор
Смеата е лековита, науката тоа го докажа. Тоа помага да се намали нивото на стрес и е поврзан со подобар квалитет на живот. Кога се смееме, нашето тело лачи ендорфин, хормон одговорен за добро чувство во телото. Ендорфините не само што го подобруваат вашето чувство за благосостојба, туку се способни и да ја ублажат болката. Смеата има магичен ефект кој може да помогне да се распрсне лутината, да се намали гневот и да се ослободите од напнатоста. Луѓето со добра смисла за хумор дефинитивно повеќе се забавуваат во животот.

Простување
Кога простуваме, се ослободуваме од емоционалниот товар. Простувањето е противотров на горчината, лутината и огорченоста. Продолжениот гнев ве става во постојан режим на борба или бегство, што е сериозно лошо за вашето здравје. Оние кои простуваат полесно се ослободуваат од разочарувањето, фрустрацијата и гневот.

Скромност
Оваа одлична карактеристика го држи егото под контрола, но исто така ни помага да гледаме на себе и на светот околу нас на поздрав начин. Тоа ни овозможува да бидеме токму тоа што сме. Не треба да бидеме натчовечки. Можеме да ги прифатиме и да ги признаеме нашите недостатоци и силни страни. Ниту ги осудуваме другите неправедно, ниту се сметаме себеси за подобри или полоши.

Толеранција
Различноста е она што му дава на светот неговото богатство. Толеранцијата создава поправедно и попочитувано општество. Толеранцијата не значи дека треба да ги прифатиме ставовите на луѓето кога тие се во конфликт со нашите, туку значи дека ги почитуваме.

Љубезност
Тоа влијае на нашата среќа од неколку аспекти:

Го зголемува нивото на серотонин и допамин (хормон на среќата).

Ја зголемува таканаречената евдаимонска среќа која ви дава чувство за смисла и цел.

Ја зголемува самодовербата.

Самосвест
Да се ​​биде самосвесен е она што ви помага да ја видите вистината за себе. Тоа ве тера да преземете одговорност за вашиот живот – вклучувајќи ја и вашата среќа. Самосвеста е подарок за личен развој, таа ви дава моќ да протуркате сè и да најдете посреќна верзија од себе.

Оптимизам
Тоа ни помага да бидеме поуспешни и поздрави, но и посреќни. Студиите дури покажаа дека оптимистите живеат подолго, имаат подобро здравје, подобро се справуваат со стресот, постигнуваат повеќе успеси, имаат подобра самодоверба…

Ранливост
Иако многумина не би ја ставиле ранливоста на листата на позитивни особини, тука се работи за големата моќ да се покаже ранливост. Не можеме да бидеме среќни без автентичност – а ранливоста е клучот за да се биде автентик. Да се ​​биде ранлив е она што ни помага да изградиме доверба, интимност и блискост со другите – што ни дава посилни односи. Не ослободува и од неискреноста и потиснувањето на чувствата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе