Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Рекордни бројки: Просечната нето плата во Македонија изнесува 33.011 денари, додека бруто речиси 50.000 денари!

Рекордни бројки и сериозен раст на просечната плата во Македонија.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во ноември 2022 година, изнесува 33.011 денари (околу 550 евра).

Посечната бруто-плата по вработен за истиот месец изнесува 49.397 денари, соопшти Државниот завод за статистика.