Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Температурите ќе надминат 17 степени – Метеоцентар со детална прогноза за следната недела

Под влијание на влажен бран времето во текот на следната седмица ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд кои повремено ќе бидат поројни и обилни. Ќе дува умерен до засилен, а повремено и силен ветер од јужен правец што ќе услови релативно топло време за овој период од годината и врнежи претежно од дожд.

Прогноза за 17.01.2023
Минимална температура: 0°C до 6°C
Максимална температура: 9°C до 14°C

Променливо облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд, пообилни во западните делови. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер најизразен вдолж Повардарието.

Прогноза за 18.01.2023
Минимална температура: 3°C до 7°C
Максимална температура: 12°C до 17°C

Променливо облачно и ветровито со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер најизразен вдолж Повардарието.

Прогноза за 19.01.2023
Минимална температура: 4°C до 9°C
Максимална температура: 13°C до 17°C

Променливо облачно и ветровито со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер најизразен вдолж Повардарието.