Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикНаправи Сам

ЧОКОЛАДНО ЧУДО – Гарантираме: За ваков подарок долго ќе се зборува

Сигурни сме, се надеваме, веруваме дека жените во домовите често уживаат во вкусните оброци кои за нив ги подготвуваат нивните партнери.

Но, ако тоа не е обичај, бидејќи не секој има талент за готвење, сега би можеле да ги изненадите вашите најблиски, сопруга, девојка, мајка, баба, сестра, пријателка, колешка… со една вкусна торта!

Гарантираме дека за овој подарок за празниците ќе се зборува уште долго.

Многу чоколаден, многу сочен и многу вкусен е краткиот опис на оваа чоколадна торта.

Лесно се подготвува и нема потреба од украсување затоа ајде во акција!

Состојки:
– 8 јајца
– 200 гр шеќер
– 1 дл масло
– 700 гр чоколадо за готвење
– половина кесичка прашок за пециво
– 0,5 л шлаг

Подготовка:
– Белките одвојте ги од жолчките и убаво изматете ги.

– Во жолчките додадете шеќер и измешајте во изедначена смеса. Додадете масло и прашок за пециво во смесата и сè добро измешајте.

-Издробете 300 грама чоколадо на помали парчиња и стопете го во тенџере на многу тивок оган. Откако целосно ќе се раствори, додадете го во смесата и повторно сè убаво измешајте.

– Во смесата додадете ги белките и се убаво измешајте, но со рака. Добиената смеса истурете ја во калап и печете во рерна околу 40 минути на 180 степени.

– Во сад истурете го шлагот и веднаш додадете 400 грама чоколадо за готвење. Мешајте додека целосно да се растопи чоколадото.

– Добиениот крем прелијте го врз бисквитот. Над површината густо посипете какао во прав и вашата торта е готова.

Совети:
– По рецептот, колачот треба да се јаде целосно ладен, па најдобро е да го направите ден претходно и да го оставите во фрижидер преку ноќ.

– Доколку бисквитот се крене премногу високо штом го извадите од рерна, нежно туркајте го со лажица по целата ширина додека не се спушти.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе