Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Најдобар рецепт за посен грав за Свети Никола: Јадење на домаќинките што мора да се најде на празничната трпеза

Посниот грав е незаменлив на секоја празнична трпеза, а наскоро се ближи и најголемата слава Свети Никола, па ви пренесуваме рецепт за највкусниот специјалитет. Ова е верзија на старомодна подготовка на грав за Свети Никола по рецепт на нашите баби.

Состојки:

 • 1 кг бел грав
 • 1 кромид
 • 1 праз
 • 10 суви црвени пиперки
 • 200 мл масло
 • 5 чешниња лук
 • сол, бибер
 • пиперка

Подготовка:

Најдобро би било гравот да го натопите вечерта пред да го сварите за да набабри. Кромидот и празот ситно исечкајте ги, па заедно со гравот ставете ги во тенџере и се прелијте со вода. Додадете малку масло, покријте и сè варете на умерен оган додека не омекне гравот. Потопете ги пиперките во топла вода неколку минути. Кога ќе се свари гравот, процедете го, а потоа изгмечете го за да добиете каша. Пиперките исечкајте ги на ленти, па кратко пропржете ги на малку масло. Зачинете го гравот по вкус, а потоа додадете ја пиперката. Сè убаво измешајте, па префрлете го во огноотпорен сад. Посипете го со ситно сечкан лук, па прелијте го со преостанатото масло. По желба можете кратко да го печете во рерна, а и веднаш да го послужите.

Можеби ќе ве интересира…

 • Вести +
 • Biznispro.com
 • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе