Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Влажен бран над Македонија, времето се менува, доаѓа многу дожд – Метеоцентар со детална прогноза

Продолжува периодот на променливо облачно време, наутро на места со појава на магла и ниска облачност. Ќе дува претежно јужен ветер, а утринските температури насекаде ќе се задржат позитивни.

Под влијание на влажен бран, за време на викендот ќе има врнежи од дожд, кои на места повремено ќе бидат пообилни, особено во недела.

Прогноза за 08.12.2022
Минимална температура: 2°C до 9°C
Максимална температура: 9°C до 14°C

Наутро на места со појава на магла и ниска облачност, во текот на денот променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 09.12.2022
Минимална температура: 3°C до 9°C
Максимална температура: 10°C до 14°C

На утро наместа со појава на магла, во текот на денот променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец кој долж Повардарието ќе засилува.

Прогноза за 10.12.2022
Минимална температура: 5°C до 10°C
Максимална температура: 11°C до 15°C

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец кој долж Повардарието ќе засилува.