Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Идеја за брз и евтин ручек: Сите состојки ги имате дома

Вечната дилема е што да се направи за ручек, а условите се тој да биде вкусен, здрав и брзо подготвен.

Тестенините се секогаш добар избор, а во продолжение ви пренесуваме рецепт кој сигурно ќе ви се допадне.

Состојки:

 • половина dcl. маслиново или сончогледово масло
 • 100 гр кромид
 • 1 мала лажица сол
 • 100 гр моркови
 • 30 гр магдонос
 • 1 чешне лук
 • 200 гр брокула
 • 200 гр шампињони
 • 1 пиперка
 • 200 гр домати
 • малку слатка пченка
 • малку пиперка
 • 300 гр тестенини

Подготовка:
Во маслиновото масло додадете ситно сечкан кромид, посолете и пржете/варете 5 минути. Додадете ситно сечкан преостанат зеленчук и зачини и продолжете со динстањето следните 10 минути, покријте со 1,5 dcl вода и продолжете уште 5 минути. Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето и измешајте ги во садот.

Послужете веднаш топло, посипете со малку пармезан по желба.

Послужете со вашиот омилен пијалок. Пријатно!