25. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАСПОРТ

Одличната Хрватска направи пресврт и ја победи Канада

Хрватските фудбалери славеа во 2. коло од групната фаза на Мундијалот по пресвртот против Канада (4:1). За Хрватите не започна добро, бидејќи по 68 секунди игра заостанаа по голот на Алфонсо Дејвис.

Требаше да се консултираат хрватските фудбалери, а потоа одиграа многу подобро. Андреј Крамариќ го израмни резултатот по одличната акција во 36. минута. Хрватите до крајот на полувремето успеаја да го свртат резултатот, а одличен гол во 44. минута постигна Марко Ливаја, кој стана првиот играч на Хајдук кој постигнал гол на Светското првенство.

Во 70. минута, Андреј Крамариќ денеска погоди по втор пат, со што стана осмиот играч кој досега постигнал два гола на еден натпревар на Светското првенство.

Конечните 4:1 ги постави резервистот Ловро Мајер по несебичната асистенција на Мислав Оршиќ. Излегоа сами пред голманот на Канада, Милан Борјан, а Оршиќ му додаде на Мајер на кој му преостана полесниот дел од задачата.