Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Казни за 146 возачи во Скопје, 15 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на Град Скопје биле изречени вкупно 146 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 15 санкции, седум мерки возење без возачка дозвола, три санкции за нерегистрирани возила.

Изречени биле и четири мерки за користење мобилен при возење, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, најави МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за посигурни патишта.