Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Ова се неработни денови за декемвриските празници и за Новата 2023 година

Како што се наближува крајот на 2022 година, многу луѓе кои сакаат да го испланираат слободното време се прашуваат кои се неработните денови за Новата 2023 година.

Ова се празниците кои преостануваат оваа година:

За сите граѓани 8 декември 2022 (четврток), “Св. Климент Охридски”.
За граѓаните од католичка вероисповед : 25 декември 2022 (недела), првиот ден на Божик.
За граѓаните припадници на турската заедница во РМ : • 21 декември (среда), Ден на настава на турски јазик.

Додека во јануари 2023 за сите граѓани на РСМ
01 јануари (недела), Нова Година, 02 јануари (понеделник) е неработен ден; 07 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар.

За православните  верници дополнителни неработни празници се и Бадник кој се паѓа во петок на шести јануари 2023, како и Богојавлјение Водици на 19 јануари 2023 во четврток.

Целата листа на празници во 2023 година може да ја прочитате ТУКА.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе