Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarЛокалноВо тренд...

Град Скопје изнајми 34 принтери, потпишан е договор вреден 5 милиони денари

Град Скопје на две години ќе изнајми 34 принтери од компанијата АБИКС ДООЕЛ Скопје.

Договорот кој има рамковна вредност од 4.956.000 мкд односно над 80.500 евра е потпишан на 12.10.2022 година.

Според договорот Градот Скопје ќе изнајми вкупно 34 принтери, и тоа 15 печатари кои ќе печатат во А4 формат, други 15 мултифункциски печатари кои ќе штампаат во а4 формат, но и по 2 црнобели и 2 колор мултифункциски печатачи кои ќе печатат во а3 формат.

Договорот вреден речиси пет милиони денари, му наложува на Град Скопје да исплаќа месечен надмоест од 108.750 денари без ДДВ за отпечатени 145 илјади страници во црно бела боја и 8.700 денари без ДДВ за отпечатени 3000 колор страници.

Предвидено е овој договор да трае 24 месеци.

Во мај Град Скопје остана без принтери откако градоначалничката го раскина тригодишниот договор со претходната компанија

Во мај годинава настана голем проблем затоа што актуелната градоначалничка Данела Арсова предвреме го раскина договорот, кој требаше да трае официјално до октомври, а претходната компанија си ги зеде сите печатачи.

Според договорот објавен на Бирото за јавни набавки, стануваше збор за тригодишен договор за изнајмување на мултифункционални печатари во вредност од речиси 87.000 илјади евра, склучен за време на градоначалникот Петре Шилегов.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе